Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej – praca przy komputerze, prowadzenie pojazdów czy przedłużające się przeglądanie smartfona – jest źródłem dolegliwości bólowych w obrębie karku i szyi.
Powstałe w wyniku wykonywania tych czynności napięcia mogą prowadzić też do bólu głowy i szczękościsku. Poniżej przedstawiam kilka technik mających na celu rozluźnienie najczęściej spotykanych napięć mięśniowych w obrębie szyi, głowy i karku.
Kiedy stosować techniki autorelaksacji
Można je stosować w dowolnym momencie. Są przydatne zarówno w usuwaniu już powstałego problemu bólowego, ale sprawdzają się również w profilaktyce bólu.
Przeciwskazania do wybranych technik autorelaksacji
Zasadniczo prezentowane przeze mnie techniki nie mają wielu przeciwskazań. Z uwagi na fakt, że niektóre manewry wykonywane są poprzez ucisk lub chwyt należy zachować ostrożność w przypadku:
- kruchości naczyń krwionośnych – mogą wystąpić miejscowe krwiaki
- owrzodzeń i zmian skórnych na tle zapalnym lub uczuleniowym w miejscu stosowania techniki
- przeczulicy na dotyk.
#1 Masaż funkcyjny mięśni czworobocznych
Mięsień czworoboczny uznawany jest za jeden z trzech – obok mięśnia piramidowego i żwaczy – mięśniowych punktów stresu. Bywa źródłem bólu zarówno o podłożu psychosomatycznym, czyli w reakcji na podniesione napięcie emocjonalne, jak i w wyniku zwykłych przeciążeń mechanicznych. Często podczas pracy mamy do czynienia z tymi dwoma komponentami bólowymi jednocześnie. Na filmie przedstawiam prosty sposób autorelaksacji mięśnia czworobocznego za pomocą masażu funkcyjnego. Jest to połączenie chwytu masażu klasycznego z funkcją mięśnia. Technika jest niezwykle skuteczna i mogę zapewnić, że w wielu przypadkach działa lepiej od klasycznych technik masażu.
#2 Proste ćwiczenie rozluźniające mięśnie karku
To ćwiczenie jest niezwykle proste i bardzo skuteczne. Można je z powodzeniem wykonywać za biurkiem czy w samochodzie. Skuteczność przedstawionej techniki opiera się na skurczach ekscentrycznych mięśni. Co ważne podczas ćwiczeń wykorzystujemy naturalną masę obręczy barkowej.
#3 Terapia punktów maksymalnie bolesnych
Przedstawione techniki mają swoje podłoże w terapii Punktów Spustowych – triger points. Jest to kolejna bardzo prosta technika. Wystarczy, że w zaprezentowanym na filmie obszarze wyszukamy punkty maksymalnej bolesności i przez chwilę będziemy uciskać je palcem. Punkt poznamy po wyraźnym bólu, jaki będzie towarzyszył uciskowi. W pierwszej fazie nie należy stosować maksymalnej siły ucisku, ale zwiększać ją w miarę spadku bólu. Technikę tą, podobnie jak poprzednie, można wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Nie ma też określonych wskazań odnośnie ilości wykonywanych serii. Po prostu rób to w chwili, gdy uznasz, że Twoje mięśnie wymagają relaksacji.
Podziel się w komentarzu wrażeniami po wykonaniu serii przedstawionych technik. Jeśli uznasz je za wartościowe koniecznie podziel się artykułem ze znajomymi na Facebooku.
Powodzenia!
Techniki zrobiły na mnie ogomne wrażenie. Od dłuższego czasu borykam sie z bólami karku, dzisiaj sięgnęłam po ten zestaw ćwiczeń i musze przyznać, że po poświęceniu paru minut na ich wykonanie, czuję się znacznie lepiej. Bardzo dziękuję za pomoc.
Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że będzie trwała poprawa.
Również uważam, że jest to bardzo ciekawy wpis.
Spróbowałam i mam nadzieję że pomoże
Słyszałam już o tej technice i podobno jest bardzo dobra
Dziękuję i pozdrawiam
Mam nadzieję, że pomoże. Może się pani podzielić spostrzeżeniami na fb e-dyskopatii. Chętnie też udzielę wskazówek lub sugestii jeśli mimo wszystko coś idzie nie w tym kierunku.
Pozdrawiam
Dziękuje za te ćwiczenia własnie je testuje. Na razie czuje znaczną poprawę. Wdrożę je na stałe do swoich ćwiczeń.
Witam, super pomocne cwiczenia , moze cos co by pomoglo przy kręczu miesnia? Pozdrawiam.
Dzięki, zrobiłam raz, i czuję, że będzie pomocne przy regularnym ćwiczeniu. Pozdrawiam!
Bardzo dziękuję za ten wpis – od napięcia mam ciągłe bóle głowy i problemy z poruszaniem żuchwą a ćwiczenia są jasno wytłumaczone i rzeczywiście przynoszą ulgę