Ból stawów kręgosłupa

2
5558

Bóle stawów kręgosłupa

Stawy międzywyrostkowe

Kręgosłup w części nad krzyżowej (powyżej kości krzyżowej) składa się z 24 kręgów połączonych stawami międzywyrostkowymi. Każdy z 24 segmentów kręgosłupa posiada górną i dolną parę powierzchni stawowych tworzących z analogicznymi powierzchniami stawowymi sąsiadujących kręgów stawy. Każdy staw kręgosłupa jest morfologicznie niezależny. Oznacza to że posiada własne unaczynienie, unerwienie system więzadłowy i torebki stawowe.

Objawy bólowe stawów międzywyrostkowych

W przebiegu dolegliwości bólowych mogą wystąpić bóle mięśni pleców, rotacja kręgosłupa i zmiana jego płaszczyzny, zaburzenia ruchomości tułowia. Ból często występuje nagle bez okresów narastania. Często można precyzyjnie wskazać źródło bólu zawężając jego obszar w promieniu  opuszka palca.

Przyczyny bólu stawów kręgosłupa

Zaburzenia stawowe mogą wystąpić na tle przeciążeniowym np. w wyniku nie właściwej pozycji siedzącej, noszenia ciężkich przedmiotów, złej techniki podnoszenia, zbyt intensywnego treningu. Powodem bólu może być również uraz lub stan zapalny tkanek otaczających staw np. nerw, krążek międzykręgowy itp. w przebiegu których dochodzi do obronnego napięcia mięśniowego i blokady stawu w celu unieruchomienia danego segmentu kręgosłupa. Często do przeciążenia struktur stawowych dochodzi przy niedostatecznej sile mięśni stabilizujących kręgosłup.

Diagnoza

Ból należy zróżnicować z dyskopatią, konfliktem korzeniowym, stenozą kanału kręgowego, mięśniobólem.  Zwykle jest to możliwe do szybkiego wykonania u fizjoterapeuty na podstawie odpowiednio dobranych testów klinicznych. W wielu przypadkach nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych badań obrazowych (RTG, MRI) lecz za każdym razem decyzja o pogłębionej diagnostyce obrazowej pozostaje w gestii terapeuty prowadzącego.

Leczenie

Fizjoterapeuta

Terapia zespołu bólowego stawu międzywyrostkowego opiera się głównie o leczenie zachowawcze. Bardzo skuteczna jest terapia manualna i manewr mobilizacji lub manipulacji stawu. Przy zastosowaniu odpowiednio dobranej techniki bóle stawowe często ustępują po pierwszym zabiegu. Bólom stawów często towarzyszy nadmierne napięcie mięśniowe warto zatem wykonać masaż w celu rozluźnienia mięśni pleców. Następnie należy zadbać o przygotowanie stawu do przyjmowania obciążeń.  W tym celu powinniśmy zatroszczyć się o odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń. Właściwy trening stabilizacji kręgosłupa ważny jest zarówno u sportowców jak i osób mniej aktywnych ruchowo. Bez zbudowania odpowiedniego wsparcia mięśniowego występuje bardzo duże prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości bólowych.

Lekarz

W przypadku uciążliwych zespołów bólowych, których nie możemy wyleczyć zachowawczo należy udać się do lekarza ortopedy lub neurochirurga. Lekarz może wykonać blokadę stawu przy użyciu środków farmakologicznych.

2 KOMENTARZE

  1. Cierpię na dyskopatię i lekarz ostatnio mi doradził żebym kupiła materac rehabilitacyjny podobno może łagodzić objawy i wspomagać. Czy to prawda?

    • Jestem sceptycznie nastawiony do większości materacy promowanych jako rehabilitacyjne lub lecznicze. Według mojej opinii w większości są to chwyty marketingowe. Ale może zajmę się kiedyś tym tematem głębiej i znajdę coś godnego polecenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here