Ból stawów krzyżowo – biodrowych

1
23645

Ból stawów krzyżowo – biodrowych (SIJ)

kość krzyżowaStawy krzyżowo biodrowe znajdują się w dolnym odcinku kręgosłupa pomiędzy kością krzyżową i kośćmi biodrowymi.

Objawy bólowe stawów krzyżowo – biodrowych

Stawy krzyżowo – biodrowe zlokalizowane są w dolnej części kręgosłupa w obrębie kości miedniczej. Ból może być jednostronny lub symetrycznie obejmować obie strony miednicy. Czasem bóle promieniują do góry wzdłuż odcinka lędźwiowego w poprzek dolnej części pleców lub schodzą w dół wzdłuż tylnej powierzchni ud, do jąder, pachwin lub okolice sromu. Zaburzeniu stawów krzyżowo-biodrowych mogą towarzyszyć także sztywność pleców, trudności z obracaniem na boki, problemy z wykonywaniem codziennych czynności życiowych – wsiadanie/wysiadanie z samochodu, zakładanie skarpetek, butów itp. Znamienna dla zaburzenia stawów krzyżowo biodrowych jest także bolesność uciskowa w obrębie więzadeł krzyżowo-biodrowych i wybranych punktów miednicy.

Przyczyny bólu stawów krzyżowo – biodrowych

Zaburzenia stawów krzyżowo biodrowych mają bardzo szerokie podłoże. Dokładne zdiagnozowanie przyczyny bólu w obrębie SIJ jest niekiedy bardzo trudne nawet dla doświadczonych klinicystów. Dzieje się tak z uwagi na bardzo bogate unerwienie tej okolicy, mnogość otaczających tkanek oraz złożoność biomechaniczną tego kompleksu. Jednakże można wyodrębnić cztery podstawowe przyczyny zaburzeń okolicy krzyżowej: urazowe, biomechaniczne, hormonalne i na tle procesów zapalnych.

Leczenie bólu stawów krzyżowo – biodrowych

Podobnie jak w przypadku innych zaburzeń bólowych w leczeniu dysfunkcji stawów krzyżowo biodrowych niezbędne jest dokładne zdiagnozowanie źródła bólu oraz jego przyczyny.

Przyczyna – uraz

Jeśli ból wystąpi bezpośrednio lub w niewielkim czasie od zdarzenia urazogennego np. upadek podczas jazdy na rowerze możemy przypuszczać, że źródłem bólu jest uraz. Bezpośrednio bo zdarzeniu możemy zastosować na okolicę krzyżowo – biodrową zimny okład i odpocząć. Jeśli dolegliwości bólowe nie ustąpią w ciągu 24 godzin należy udać się do najbliższego ośrodka zdrowia. W przypadku bardzo silnego bólu występującego bezpośrednio po urazie udajmy się do lekarza jak najszybciej nie czekając 24 godzin.

Przyczyna – zaburzona biomechanika

Duża grupa pacjentów zgłaszających się na konsultacje fizjoterapeutyczne z bólem w dolnym odcinku kręgosłupa i w okolicy krzyżowo biodrowej wykazuje zaburzenia biomechaniczne, z których wynikają dolegliwości bólowe. Do najczęściej spotykanych nieprawidłowości możemy zaliczyć:

 • Nierówną długość kończyn
 • Rotację miednicy
 • Skoliozę
 • Niewłaściwe ułożenie kości krzyżowej w stawie krzyżowo – biodrowym
 • Przykurcze mięśniowe
 • Nadmiernie rozluźnione lub napięte więzadła
 • Podwyższone napięcie mięśniowe
 • Rotacja kręgów w odcinku lędźwiowym
 • Koślawość lub szpotawość stawów skokowych

Źródło bólu i podłoże strukturalne powinien określić specjalista. W zależności od wyników badania zastosuje odpowiednią formę terapii. Mogą to być ćwiczenia, zaopatrzenie ortopedyczne (wkładki do butów, pasy stabilizujące), terapię manualną itp.

Przyczyna – zaburzenia hormonalne

Ten typ dolegliwości bólowych SIJ często ma miejsce u kobiet w ciąży. U ciężarnych gospodarka hormonalna zazwyczaj ulega samoregulacji po porodzie i w większości przypadków bóle ulegają samoistnemu wyciszeniu. W przypadku innej niż ciąża przyczyny zachwiania regulacji hormonalnej należy leczyć problem podstawowy u właściwego specjalisty oraz stosować odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń i technik normalizacji strukturalnej okolicy krzyżowej.

Przyczyna – stan zapalny

Stan zapalny zwykle jest efektem innych negatywnych czynników. Może powstać w wyniku urazu lub zaburzonej biomechaniki. W leczeniu bólu o tym podłożu należy w pierwszej kolejności pracować przeciwzapalnie dążąc do jak najszybszego pozbycia się stanu zapalnego.

W tym celu możemy zastosować:

 • Fizykoterapię – krioterapia, ultradźwięki, laser, jonoforezę, fonoforezę
 • Iniekcje sterydowe lub z niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)
 • Osocze bogatopłytkowe
 • Kompresy lodowe
 • Doustne środki przeciwzapalne (ibuprofen)

Równolegle do terapii przeciwzapalnej możemy zastosować leczenie biomechaniczne i pod kontrolą fizjoterapeuty stosować odpowiednie formy normalizacji aparatu ruchu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here