Jak prawidłowo wybrać plecak szkolny

0
3453

6 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując dziecku plecak szkolny

Prawidłowo dobrany plecak szkolny powinien spełniać dwa podstawowe warunki: nie może zaburzać układu posturalnego dziecka przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich aspektów funkcjonalności – niezbędnej do przenoszenia przyborów szkolnych.

 

Poniżej znajduje się lista punktów niezbędnych do spełnienia powyższych warunków. Jestem przekonany, że spełnienie ich w znacznym stopniu uchroni Twoje dziecko przed wadami posturalnymi oraz mogącymi wywołać ból przeciążeniami.


1 Materiał

Wybierz plecak z lekkiego materiału. Materiały syntetyczne zawsze będą lżejsze od skóry.


2 Ramiączka

Zatroszcz się o odpowiednio szerokie ramiączka. Dzięki temu ciężar plecaka będzie rozkładał się na większej powierzchni a same ramiączka nie będą boleśnie wciskać się w skórę dziecka.

Szerokość ramiączek może wynosić około 6 cm.


3 Sztywne przegródki

Plecak powinien zawierać sztywne przegródki. Umożliwią one:

  • wygodne oddzielanie od siebie różnych przedmiotów
  • zabezpieczą plecy dziecka przed wbijaniem się twardych elementów
  • utrzymają przenoszone w plecaku rzeczy na swoim miejscu. Przemieszczające się bezwładnie przedmioty mogą negatywnie wpływać na rozłożenie stref obciążenia. Może to mieć poważne konsekwencje w postaci nadmiernego obciążania jednej strony tułowia.

4 Pasek biodrowy

Odciąża ramiona i równomiernie rozkłada ciężar ciała pomiędzy plecami i miednicą.


5 Masa

Całkowita masa plecaka – łącznie z przyborami szkolnymi – nie powinna przekraczać 10% ciężaru ciała dziecka.


6 Rozmiar

Kupując plecak pomóż dziecku wybrać możliwie najmniejszy spełniający jego potrzeby. Mały rozmiar plecaka umożliwi bardziej racjonalny dobór przedmiotów i przyborów szkolnych. Dziecko nie będzie przetrzymywało w plecaku zbędnych obciążeń.

Plecak powinien kończyć się około 5 cm nad miednicą i poniżej szyi. Dzięki temu dziecko nie będzie przyjmowało wymuszonych pozycji tułowia.


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here