Kompres cieplny jak prawidłowo założyć

0
3081

Ciepło miejscowe – jak prawidłowo założyć kompres cieplny na przykładzie hot-packa.

Co to jest hot-pack

Hot-pack jest to określenie foliowego worka wypełnionego żelem. Po zetknięciu z wysoką hot packtemperaturą żel rozgrzewa się i przez jakiś czas – zwykle około 20 minut może służyć do rozgrzewania stykających się z nim tkanek.

Gdzie można kupić hot-pack

Hot-pack kupimy w większości aptek lub w medycznych sklepach internetowych.

Przygotowanie kompresu krok po kroku

Hot – packi zazwyczaj mają instrukcje obsługi. Jeśli jednak wasz nie posiada takowej w dalszej części znajdziecie informację jak przygotować hot-pack do zaaplikowania kompresu rozgrzewającego.

Rozgrzewanie kompresu

W czym rozgrzać hot – pack

najłatwiej jest go rozgrzać w garnku z gorącą wodą. W tym celu można przygotować wrzątek włożyć do niego worek i poczekać aż żel osiągnie pożądaną temperaturę. Innym sposobem na rozgrzanie jest włożenie hot-packa do mikrofalówki – tutaj jednak zalecam  zapoznanie się instrukcją na worku.

Do jakiej temperatury rozgrzać hot-pack

Hot- pack powinno rozgrzewać się do temperatury 50-60 stopni. Po rozgrzaniu kompres powinien być mocno ciepły, jego temperatura może przekraczać poziom komfortu czucia temperatury dla skóry na przedramieniu. Wynika to z dwóch powodów – 1. Kompres ostygnie zanim dotrze do miejsca docelowego; 2. Kompresów nie przykłada się bezpośrednio do skóry, trzeba zatem wziąć poprawkę na utratę ciepła na bawełnianym izolatorze.

Zakładanie kompresu

Gdzie przykładać kompreshot pack

Dyskopatii i innym dolegliwością bólowym kręgosłupa często towarzyszy podwyższone napięcie mięśniowe. Zatem kompres powinniśmy przykładać do nadmiernie napiętych mięśni np. wzdłuż prostowników grzbietu lub do mięśni bocznej ściany tułowia.

Technika zakładania kompresu

Nie należy przykładać kompresu bezpośrednio do skóry. Pomiędzy skórą i kompresem powinna być cienka warstwa pośrednia – można do tego celu użyć bawełnianej ściereczki.

Aby dłużej utrzymać ciepło kompres można przykryć warstwą folii, ręcznikiem i zawinąć bandażem elastycznym.

Prawidłowo założony kompres cieplny powinien spełniać dwa podstawowe warunki:

  1. Nie może wywoływać oparzeń;
  2. Powinien jak najdłużej przekazywać ciepło.
Jak długo utrzymywać kompres

Kompres cieplny można utrzymywać do wystygnięcia. Zwyczajowo jest to około 20 minut.

Co ile czasu przykładać opatrunki cieplne

Kompresy cieplne przykładamy nie częściej niż co dwie godziny. Około dwóch godzin utrzymuje się reakcja naczyń krwionośnych na działanie ciepła.

Alternatywy

Alternatywą dla worka z żelem może być zwykły termofor lub butelka z ciepłą wodą. Technika zakładania opatrunku cieplnego będzie taka sama jak w przypadku hot-packa.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here