Przepuklina krążka międzykręgowego

0
47721

Przepuklina krążka międzykręgowego

Synonim: przepuklina jądra miażdżystego dysku. Potocznie zwana także wypadnięciem dysku, lumbalgią, przepukliną kręgosłupa.
Słowa kluczowe: przepuklina krążka międzykręgowego, przepuklina jądra miażdżystego dysku, krążek międzykręgowy, dysk, dyskopatia, bulging, protruzja, ekstruzja, sekwestracja.

Z artykuły dowiesz się:

  1. Co to jest przepuklina jądra miażdżystego;
  2. Jakie są przyczyny wystąpienia przepukliny krążka międzykręgowego;
  3. Jakie są rodzaje przepukliny krążka międzykręgowego;

Wprowadzenie

Dolegliwości bólowe kręgosłupa lędźwiowego są jednym z najczęstszych problemów klinicznych. Stanowią drugą po infekcjach górnych dróg oddechowych przyczynę niezdolności do pracy. Szacuje się, że częstość występowania bólu w odcinku lędźwiowo – krzyżowym wynosi około 60 – 90% a obecność przepukliny krążka międzykręgowego w grupie osób odczuwających ból krzyża wynosi około 91%.

Co to jest przepuklina krążka międzykręgowego

Przepuklina krążka międzykręgowego inaczej zwana przepukliną jądra miażdżystego dysku lub potocznie przepukliną kręgosłupa zgodnie z definicją sformułowaną przez grupę zadaniową z North American Spine Society, American Society of Spine Radiology, and American Society of Neuroradiology oznacza:

Przemieszczenie materiału krążka międzykręgowego poza granicę przestrzeni międzykręgowej.

Za materiał krążka międzykręgowego uważa się każdą część wchodzącą w jego skład to jest: pierścień włóknisty, jądro miażdżyste, blaszkę graniczną.

Przestrzeń międzykręgowa jest to powierzchnia w której w prawidłowych warunkach powinien znajdować się krążek międzykręgowy. Przestrzeń międzykręgową wyznaczają: od góry i dołu blaszki graniczne i od boków obwód kostny sąsiednich trzonów kręgowych z wykluczeniem przestrzeni powstałej w procesie narastania osteofitów.

Przepuklina krążka międzykręgowego jest stanem patologii kręgosłupa, w którym w wyniku przesunięcia jądra miażdżystego i rozerwania włókien pierścienia włóknistego dochodzi do wypuklenia materiału krążka międzykręgowego i ucisku struktur nerwowych – opon rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych lub rdzenia kręgowego.

Jak powstaje przepuklina krążka międzykręgowego

Schorzenie wywołują czynniki mechaniczne. Uszkodzenie struktury pierścienia zachodzi pod wpływem jego urazów i mikrourazów. W ich wyniku w pierścieniu powstaje szczelina do, której wpukla się jądro miażdżyste. Jeżeli uszkodzenie nie powoduje uwypuklenia krążka międzykręgowego poza przestrzeń trzonów międzykręgowych mamy do czynienia z uszkodzeniem wewnątrz dyskowym. Jeżeli jednak dochodzi do zniekształcenia pierścienia i przedostania się materiału krążka międzykręgowego poza przestrzeń wyznaczoną obwodem trzonów mówimy o przepuklinie krążka międzykręgowego.

Przepuklina a wypuklenie

Uwypuklenie dysku – „bulging” jest to łagodne wypuklenie ponad 50% obwodu krążka, nie przekraczające 3 mm w płaszczyźnie poprzecznej – horyzontalnej. Uwypuklenie może obejmować cały obwód krążka – symetryczne – lub od 50 do 100% jego obwodu – asymetryczne. Uwypuklenie może być wariantem rozwojowym – zwykle w segmencie L5-S1, rodzajem przystosowania do deformacji kręgów, towarzyszyć wiotkości więzadłowej a także powstać w trakcie wykonywania badań obrazowych w wyniku przyjętej podczas badania pozycji.

Uwypuklenie nie jest przepukliną krążka międzykręgowego

Rodzaje przepukliny dysku

Protruzja

Protruzja1
W przebiegu protruzji dochodzi do przesunięcia materiału dyskowego poza przestrzeń międzykręgową lecz z reguły bez wydostania się jądra miażdżystego poza włókna pierścienia.

 

 

 

 

Ekstruzja

ekstruzja W przebiegu ekstruzji jądra miażdżastego dochodzi do jego przesunięcia poza przestrzeń krążka międzykręgowego. Pęknięciu ulegają wszystkie włókna pierścienia włóknistego.

 

 

 

 

 

 Sekwestracja

 Sekwastracja objawia się wydostaniem masy jądra miażdżystego poza przestrzeń krążka międzykręgowego oraz rozfragmentowania. Część jądra oddziela się od pozostałej jego masy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here