Rwa kulszowa 6 najczęstszych przyczyn

0
2462

Rwa kulszowa

6 najczęstszych przyczyn występowania rwy kulszowej.

W leczeniu rwy kulszowej najważniejsza jest diagnoza przyczyn ją wywołujących. Ból i reszta objawów rwy kulszowej są jedynie efektem nie źródłem choroby. Poniżej przedstawiam 6 podstawowych przyczyn występowania rwy kulszowej.

  1. Przepuklina krążka międzykręgowego

Przepuklina krążka międzykręgowego jest wywołana przez zmiany degeneracyjne. W przebiegu degeneracji dochodzi do wypuklenia obwodowej części krążka – pierścienia włóknistego przez przesuwające się i wchodzące w jego włókna jądro miażdżyste. W procesie rozwoju przepukliny krążka międzykręgowego może dojść do ucisku korzeni nerwowych lub opon rdzenia kręgowego. Dodatkowym źródłem bólu mogą być wydzielane w przebiegu tego procesu metabolity zapalne oraz uraz tkanki łącznej tworzącej krążek międzykręgowy. Przepuklina krążka międzykręgowego może być również nazywana dyskopatią lecz nie jest to do końca precyzyjne określenie.

Czytaj więcej o przepuklinie krążka międzykręgowego

  1. Choroba zwyrodnieniowa krążka międzykręgowego – dyskopatia

Dyskopatia jest przewlekłą chorobą rozłożoną na wiele etapów. W procesie dyskopatii dochodzi do zmian w obrębie struktur kręgosłupa, które mogą wywołać objawy rwy kulszowej. Najczęściej spotykane objawy będące źródłem rwy kulszowej to:

  • Przepuklina krążka międzykręgowego
  • Zwężenie otworów międzykręgowych
  • Zwężenie kanału kręgowego – stenoza

Czytaj więcej o dyskopatii

  1. Kręgozmyk

Kręgozmyk jest stanem, w którym dochodzi do przesunięcia jednego kręgu względem drugiego np. przesunięcie do przodu kręgu L4 względem kręgu L5

  1. Zespół mięśnia gruszkowatego

Mięsień gruszkowaty usytułowany jest w pomiędzy kością krzyżową i krętarzem większym kości udowej. W bezpośrednim sąsiedztwie mięśnia gruszkowatego nerw kulszowy opuszcza miednicę i wychodzi na obwód. Nadmierne napięcie mięśnia gruszkowatego może być przyczyną ucisku nerwu kulszowego. Rwa kulszowa wywołana uciskiem mięśnia gruszkowatego należy do zespołów uciskowych nerwów obwodowych.

  1. Stenoza kanału kręgowego

Istotą schorzenia jest zwężenie światła kanału kręgowego i związany z nim ucisk struktur wewnątrz kanałowych. Czynnikami zmniejszającymi światło kanału mogą być zmiany dyskopatyczne (najczęstsza przyczyna)

Czytaj więcej…

  1. Zaburzenia w obrębie stawów krzyżowo biodrowych SIJ

Procesy zwyrodnieniowe i nieprawidłowości biomechaniczne w obrębie stawów krzyżówo – biodrowych mogą wywoływać przeciążenia i inne negatywne reakcje w segmencie L5 kręgosłupa lędźwiowego. W niektórych przypadkach może dochodzić z tego powodu do drażnienia włókien nerwu kulszowego i wywołania objawów rwy kulszowej.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here