Złamanie kompresyjne kręgosłupa

4
24332

Złamanie kompresyjne kręgosłupa

Złamania kompresyjne kręgosłupa wywoływane są przez działanie dużych sił ściskających. Złamania najczęściej lokalizują się w odcinku lędźwiowym – z uwagi na oddziaływanie dodatkowej masy ciała powyżej tej części kręgosłupa.

Objawy złamania kompresyjnego kręgosłupa

 • Ból w okolicy urazu – dolegliwości bólowe mogą dotyczyć bezpośrednio miejsca złamania jak też obszarów odległych. W przebiegu najczęściej występującego złamania jednego z segmentów części lędźwiowej kręgosłupa ból może umiejscowić się także w biodrach, pośladkach lub udach.
 • Zaburzenia neurologiczne – występują w efekcie uszkodzenia lub podrażnienia struktur nerwowych przez przesunięte odłamy kostne lub nadmiernie skompresowany segment kręgosłupa i zakleszczenie korzeni z niego wychodzących lub ucisk worka oponowego w kanale kręgowym. Do typowych objawów neurologicznych należą: mrowienia, drętwienia, zaburzenia siły mięśniowej, upośledzenie funkcji kontroli wydalania moczu i kału oraz zaburzenia czucia. Objawy neurologiczne obejmują obszar poniżej miejsca złamania i mogą mieć charakter segmentarny – w wyniku uszkodzenia korzeni nerwowych lub mielopati – w efekcie podrażnienia rdzenia kręgowego. Skala problemów neurologicznych jest uzależniona od rozmiaru i charakteru samego złamania oraz jego wpływu na struktury nerwowe.

Przyczyny złamań kompresyjnych kręgosłupa

Upadek – najczęściej do urazów dochodzi w wyniku upadków na pośladki lub nogi. Wyzwolone podczas upadku siły kompresyjne – ściskające – mogą przekroczyć granicę wytrzymałości tkanki kostnej i doprowadzić do jej złamania.

Osteoporoza – w przebiegu osteoporozy osłabieniu ulega struktura kostna trzonów kręgowych i zwiększa się ich podatność na złamania. Osteoporoza jest przypadłością osób starszych – głównie kobiet – jednakże może wystąpić również u młodych osób dorosłych jako powikłanie przewlekłej farmakoterapii – sterydy, leki przeciwpadaczkowe.

Zmiany nowotworowe – nowotwory złośliwe mogą przerzucać się do kości kręgosłupa. Zajęte zmianami nowotworowymi kości ulegają stopniowemu zanikowi tracąc wytrzymałość na oddziałujące siły.

Wypadki komunikacyjne

Rozpoznanie złamania kompresyjnego kręgosłupa

Do rozpoznania złamania niezbędna jest diagnostyka obrazowa. Często wystarczy badanie RTG. Przy stwierdzeniu przemieszczenia odłamów kostnych w kierunku struktur nerwowych i planowaniu zabiegów operacyjnych lekarz może dodatkowo wykonać badania MRI lub CT.

Leczenie złamania kompresyjnego kręgosłupa

Odciążenie

Złamania zwyrodnieniowe o podłożu osteoporozy lub chorób nowotworowych bardzo często leczone są zachowawczo. Stosowane jest unieruchomienie kręgosłupa w gorsecie odciążająco – stabilizującym. Może to być gorset typu Javetta.

Fizykoterapia 

W celu przyśpieszenia zrostu kostnego, profilaktyki lub zwalczania stanu zapalnego oraz w prewencji i zwalczaniu bólu można stosować niektóre zabiegi fizykoterapeutyczne m.in.

 • Pole magnetyczne – PM
 • Laser
 • Ultradźwięki – UD
 • Tens
 • Jonoforozę wapniową
 • Krioterapię miejscową.

Ćwiczenia 

We wczesnej fazie złamania nie zaleca się stosowania ćwiczeń fizycznych. W późniejszych okresach po ustąpieniu nasilonych dolegliwości bólowych wskazane jest wykonywanie ćwiczeń fizycznych:

 • Ćwiczenia izometryczne
 • Ćwiczenia stabilizacji głębokiej
 • Medyczny trening funkcjonalny

O zastosowaniu określonego programu ćwiczeń i fazie jego wdrażania decydują lekarz lub fizjoterapeuta.

Operacja 

Złamania powikłane przemieszczeniem odłamów kostnych w kierunku struktur nerwowych są wskazaniem do operacji. Wykonuje się wertebroplastykę lub kyphoplastykę.

 

 

 

4 KOMENTARZE

 1. Złamanie tylnej ściany trzonu jest przeciwskazaniem do wykonywania zabiegów z użyciem cementu kostnego – wertebroplastyki i kyphoplastyki.
  Złamanie kompresyjne trzonu i przemieszczenie odłamów kostnych w obrębie segmentu kostnego nie spowoduje uwięźnięcia nerwu kulszowego lecz może spowodować wyłącznie zakleszczenie korzeni nerwowych i ucisk worka oponowego w kanale kręgowym.

  • Dzięki za uwagę. Oczywiście zakleszczone mogą być wyłącznie korzenie lub uciśnięty worek oponowy w kanale. Natomiast nie znalazłem jednoznacznego potwierdzenia dla przeciwwskazania do stosowania cementu kostnego w leczeniu złamań tylnej ściany trzonu kręgu. Poruszyłem tę kwestię również neurochirurgiem specjalizującym się w operacjach kręgosłupa i uznał, że ten rodzaj złamania nie stanowi bezwzględnego przeciwwskazania i w określonych przypadkach cement ma zastosowanie.

 2. Cement kostny jest polimerem wprowadzanym w formie płynnej i pod pewnym ciśnieniem do przestrzeni trzonu kręgowego celem stabilizacji odłamów kostnych i związania ich w jedną bryłę. Szczelina złamania tylnej ściany trzonu kręgowego jest przeciwwskazaniem z tego względu, że stanowi wrota wypływu cementu do kanału kręgowego, którego przestrzeń może być przez to znacznie i trwale ograniczona powodując stenozę kanału kręgowego, co oczywiście stanowi wtedy powikłanie tego zabiegu. Stąd też przed wertebro- czy kifoplastyką konieczna jest ocena kręgów w tomografii komputerowej w celu ograniczenia ewentualnych powikłań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here