Złamanie kości ogonowej

0
30098

Kość ogonowa (os coccyx) – skrót radiologiczny Co

Kość ogonowa jest końcową częścią kręgosłupa. Składa się z zrośniętych kręgów guzicznych. Stanowią one pozostałość po ogonie – stąd nazwa ogonowa. W wieku dziecięcym połączenie ogonowe jest chrzęstne następnie ulega całkowitemu skostnieniu. Kość ogonowa łączy się z kością krzyżową i stanowi jej przedłużenie. Zbudowana jest z trzech do pięciu – zazwyczaj czterech kręgów tzw. guzicznych. Pierwszy kręg guziczny połączony jest z kością krzyżową wyrostkami stawowymi. Reszta kręgów guzicznych zbudowana jest tylko z trzonów.

Jak rozpoznać złamanie kości ogonowej

Złamanie kości ogonowej zwykle poprzedzone jest upadkiem na ten odcinek. Jeśli po upadku występują nasilone objawy bólowe utrzymujące się przez kilka dni należy podejrzewać złamanie kości ogonowej. Ból może nasilać się podczas siedzenia, wypróżniania oraz stosunku płciowego. Ostateczne rozpoznanie złamania leży w gestii lekarza. Odbywa się ona na podstawie zdjęć rentgenowskich RTG lub rezonansu magnetycznego MRI lub tomografii komputerowej CT.

Czynniki ryzyka złamań

Do grupy ryzyka złamań kości ogonowej należą osoby uprawiające kolarstwo, sporty motorowe, osoby starsze z osteoporozą.

Leczenie złamania kości ogonowej

W terapii złamań kości ogonowej nie powikłanych przemieszczeniem odłamów kostnych wiodącą rolę odgrywa czas potrzebny do uzyskania zrostu. W oczekiwaniu na zrost należy w głównej mierze skoncentrować się na profilaktyce bólu i ograniczyć oddziaływanie bodźców mechanicznych na kość.

Odciążenie

Głównym kierunkiem leczenia złamań kości ogonowej jest jej odciążenie. W tym celu możemy stosować specjalne poduszki pierścieniowe. Lekarz może również zlecić środki zmiękczające stolec.

Krioterapia

Skutecznym środkiem przeciwbólowym jest chłodzenie miejsca urazu. Można tego dokonać za pomocą okładu z kompresów cold pack, krioterapii miejscowej lub masażu okolicy zajętej bólem kostką lodu.

Fizykoterapia 

Wymieniona wyżej krioterapia należy także należy do zabiegów z dziedziny fizykoterapii jednakże możemy poszerzyć działanie środków fizykalnych o czynniki przyśpieszające zrost kostny. Będą to:

  • Pole magnetyczne – PM
  • Ultradźwięki – UD
  • Laser
  • Jonoforeza wapniowa

Doraźnie w profilaktyce bólu można stosować również prądu TENS lub Interferencyjne.

Akupunktura – w celu złagodzenia objawów bólowych

Rokowania

Złamania kości ogonowej w przeważającej mierze leczone są zachowawczo i nie wymagają leczenia chirurgicznego. W przypadku powikłań w postaci odłamów kostnych i przemieszczeń możliwa jest interwencja chirurgiczna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here